top of page

TARPTAUTINIO EKSLIBRISŲ KONKURSO 

„ATKURTAI LIETUVAI–100“ ORGANIZATORIAI

© Petras Slonksnis

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka (ŠAVB) – didžiausia Šiaurės Lietuvos biblioteka – įkurta 1950 m. spalio 1 d. Tai modernus ir visuomenei atviras daugiafunkcis kultūros ir švietimo centras, kuruojantis 11 regiono viešųjų bibliotekų veiklą ir užtikrinantis pačius įvairiausius visuomenės informacinius, edukacinius ir kultūrinius poreikius.

​Šiaulių apskrities Povilo Višinskio bibliotekoje, vienintelėje iš Lietuvos bibliotekų, jau beveik du dešimtmečius puoselėjamos ekslibriso kūrimo tradicijos, saugomi meninę vertę turintys knygos ženklai. Tai nėra atsitiktinai pasirinkta veikla. Šiauliai nuo seno žinomi kaip vienas iš pagrindinių Lietuvos ekslibriso centrų. Prie ekslibriso ištakų stovėjo Šiauliuose gyvenęs dailininkas grafikas, pedagogas, kraštotyrininkas Gerardas Bagdonavičius (1901–1986). Bibliotekoje saugomas jo kūrybinis palikimas, taip pat kitų Lietuvos ir užsienio dailininkų dovanotos ekslibrisų kolekcijos.

​Daugiau kaip trejus metus veikiantis Gerardo Bagdonavičiaus ekslibrisų fondas (įkurtas 2014 m. liepos 1 d.) sėkmingai įgyvendina savo uždavinius būti knygos grafikos ir ekslibrisų centru Šiaurės Lietuvoje, tęsia ekslibriso mokyklos tradicijas, propaguoja mažosios grafikos meną šalyje ir už jos ribų. Nemažai prie to prisideda Fondo tarybos nariai L. Putramentienė-Braza, prof. V. Janulis, P. Kaminskas, A. Skerys, J. Nekrašius, prof. V. Rimkus, R. Prišmontienė ir kt.

​Nuo 1999 metų Šiaulių apskrities viešojoje bibliotekoje surengta nemažai svarbių renginių, skirtų knygos nuosavybės ženklams. Paminėsime reikšmingiausius.

1999 m. vykdytas tarptautinis ekslibrisų konkursas-paroda „Ex libris. Šiaulių P. Višinskio bibliotekai – 50“.

2002 m. spalio 10–11 dienomis surengta pirmoji tarptautinė konferencija „Baltijos šalių ekslibrisas. Šiaulių krašto knygos ženklai“. Konferencijos metu veikė personalinės lenkų dailininkės A. Gozdor ir šiauliečio grafiko V. Janulio ekslibrisų parodos.

2003 m. vyko tarptautinės knygotyros konferencijos „Knygos nuosavybės ženklai kaip knygos kultūros paveldas“ išvažiuojamoji sesija. Pranešėjai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos aptarė ekslibriso istorijos raidą ir svarbą saugant kultūros paveldą.

2014 m. organizuota paroda „Gerardo Bagdonavičiaus ekslibrisai ir ne tik...“ Joje, be G. Bagdonavičiaus ekslibrisų, buvo eksponuojami šiauliečių dailininkų sukurti knygos ženklai.

2015 m. rugsėjo 18 d. ŠAVB surengta mokslinė-praktinė konferencija „Šiaulių krašto knygos ženklai kaip kultūros paveldas ir jo sklaida XX a.–XXI a. pradžioje“, skirta Šiaulių ekslibriso 90-mečiui.

2016 m. paskelbta J. Nekrašiaus studija „Dailininko, pedagogo ir kolekcininko G. Bagdonavičiaus asmeninė biblioteka ir meno kūrinių kolekcija“, skirta dailininko G. Bagdonavičiaus 115-osioms gimimo metinėms.

2016 m., minint G. Bagdonavičiaus 115-ąsias gimimo ir 30-ąsias mirties metines, GBEF surengė daug įvairių renginių – parodų, pranešimų, kūrybinių dirbtuvių. Lapkričio 19 d. per ŠAVB Šiaulių knygų mugę „Skaityk – būk asmenybė!“, tarpininkaujant GBEF, surengta tarptautinė ekslibrisų paroda „M. K. Oginskiui – 250“ (kuratoriai A. Čepauskas, L. Naujokienė). Šią parodą sudarė 191 ekslibrisas, kuriuos sukūrė 88 dailininkai iš 24 šalių.

 

2017 m. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka, siekdama įprasminti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, organizuoja tarptautinį ekslibrisų konkursą „EX LIBRIS. ATKURTAI LIETUVAI – 100“. Pasaulio dailininkai ir mažosios grafikos kūrėjai kviečiami sukurti ekslibrisų, skirtų Lietuvos valstybės atkūrimui, valstybės institucijoms, iškilioms asmenybėms, susijusioms su šia reikšminga data.

Konkurso globėja

Lietuvos Respublikos kultūros ministrė Liana Ruokytė Jonsson

Rėmėjai ir partneriai

bottom of page